Güncel

Çocuklara cinsel istismar olayları ortaya dökülen Katolik Kilisesi özür diledi

Yarım asırdan fazla bir süredir bünyesindeki kurumlarda çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarının yaşandığı ortaya çıkan Portekiz Katolik Kilisesi, mağdurlardan özür dilemekle yetindi.

Ülkede cinsel istismar iddialarını araştıran Bağımsız Komisyon, 1950’den bu yana Portekiz Katolik Kilisesi’ndeki 17 yaş altı çocuklara yönelik cinsel istismar iddialarıyla ilgili raporunda çalışmaları kapsamında 512 tanığın ifadesine başvurduğunu ve en az 4 bin 815 çocuğun Katolik Kilisesi bünyesindeki kurumlarda çalışan din görevlileri tarafından cinsel istismara maruz kaldığını bildirmişti.

Kilise özür diledi

Bağımsız Komisyon’un 13 Şubat’ta paylaştığı raporda en az 4 bin 815 çocuğun cinsel istismar kurbanı olduğunu belirtmesinin ardından bu ülkedeki Katolik Kilisesi özür açıklamasında bulundu.

Portekiz Piskoposlar Konferansı (CEP), Bağımsız Komisyon’un raporunu değerlendirmek üzere Fatima kentinde toplandı. CEP, toplantının ardından yaptığı yazılı açıklamada,

Portekiz Katolik Kilisesi içindeki tüm cinsel istismar kurbanlarından tekrar özür diliyoruz.

ifadesi kullanıldı.

Çocuklara cinsel istismar olayının ardından Katolik Kilisesi mağdurlardan özür diledi

Katolik Kilisesi’nde cinsel taciz iddiaları son yıllarda birçok ülkede gündeme getirilirken Fransa’daki Bağımsız Komisyon, son 70 yılda kiliselerde 216 bin çocuğun cinsel istismar mağduru olduğunu duyurmuş, İspanya’da devam eden soruşturmada da en az 4 bin mağdurun olduğu belirtilmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu