Güncel

Hatay’da 40 kişinin öldüğü binanın fen işleri sorumlusundan denetimsizliği itiraf etti

Hatay’da depremde 40 kişinin hayatını kaybettiği Kasaplar Apartmanı’nın fen işleri sorumlusu ve statik proje sahibi şüpheli Murat Göksel Dalkılıç, yapının inşa sürecinde herhangi bir denetim yapmadığını söyledi.

Asrın felaketi 45 binden fazla can aldı…

Kahramanmaraş merkezli depremlerde enkaza dönen 11 şehirde arama kurtarma çalışmaları sonlanırken enkaz kaldırma işlemlerine başlanıldı.

Yaşanan depremlerin şiddetinin yanı sıra yıkılan binalar üzerinde inceleme başlatıldı.

Yapılan incelemelerle onlarca apartmanın inşasında deniz kumu, tahta ve deniz kabukları tespit edildi.

Sorumluların yakalanması için yürütülen soruşturma kapsamında birçok müteahhit yakalandı, bazıları tutuklandı. 

40 kişinin hayatını kaybettiği binanın proje sorumlusu tutuklandı

Bunlardan bir tanesi de Hatay’da 40 kişinin hayatını kaybettiği Kasaplar Apartmanı’nın müteahhiti ve proje sorumlusuydu..

Kasaplar Apartmanı’nın fen işleri sorumlusu ve statik proje sahibi şüpheli Murat Göksel Dalkılıç,  hakkında yakalama kararı çıkarılmadan kısa bir süre önce kaçtığı Tacikistan’dan getirilerek İstanbul’da tutuklandı. 

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığınca görevlendirilen savcılar tarafından sorgulanan Dalkılıç, Kasaplar Apartmanı’nın fenni mesul ve statik proje müellifi (sahibi) olduğunu kabul etti.

“Gözetim denetim yapmadım, sadece proje hazırladım”

Şüpheli Dalkılıç, Nihat Bölür ve Kazım Bölür kardeşlerce 1995’te inşa edilen binanın dönemin şartlarına uygun olarak yapıldığını savundu.

Projeyi teslim ettikten sonra apartmanın yapım sürecinde yer almadığını ileri süren Dalkılıç, “Her ne kadar ilgili yapının fenni mesulü ve statik proje müellifi olarak gözüküyorsam da sahada herhangi bir gözetim ve denetim yapmadım, sadece proje hazırladım.” dedi.

“Apartmanın inşa edildiği tarihte gözetim ve denetim yetkisinin fenni mesulde olduğunun” hatırlatılması üzerine Dalkılıç, müteahhitlerin binayı ne şekilde yaptığı konusunda bilgisinin olmadığını belirtti.

Apartmanın yıkılmasından sorumlu olmadığını iddia etti

Depremde yıkılan apartmanda 40 kişinin hayatını kaybettiğini gözaltındayken öğrendiğini belirten Dalkılıç, hakkında yürütülen soruşturmadan haberinin olmadığını, yeni projelerde görev almak için Tacikistan’a gittiğini öne sürdü.

Depremde yaşanan can kayıpları nedeniyle üzgün olduğunu dile getiren Dalkılıç, apartmanın yıkılmasından sorumlu olmadığını iddia etti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu