Güncel

Malatya Darende ilçesinde 4,6 büyüklüğünde deprem

Malatya’nın Darende ilçesinde 4,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.  Kahramanmaraş merkezli 10 ilde yıkıma sebep olan iki büyük depremin artçıları sürüyor.

AFAD’ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Malatya’nın Darende ilçesinde 4,6 büyüklüğünde deprem oldu.

Deprem, yerin 12,48 kilometre derinliğinde kaydedildi.

Deprem nedir?

Deprem, iki yeryüzü bloğunun aniden birbirinin üzerinden kaymasıyla meydana gelir. Kaydıkları yüzeye fay ya da fay düzlemi denir. Depremin başladığı yeryüzünün altındaki konuma hipomerkez, yeryüzünün hemen üzerindeki konuma ise merkez üssü denir.

Bazen bir depremin ön şokları vardır. Bunlar, takip eden daha büyük depremle aynı yerde meydana gelen daha küçük depremlerdir. Bilim insanları büyük deprem gerçekleşene kadar bir depremin öncü deprem olduğunu söyleyemezler. En büyük, ana depreme ana şok denir. Ana depremi her zaman artçı depremler takip eder. Bunlar daha sonra ana şokla aynı yerde meydana gelen daha küçük depremlerdir. Ana şokun büyüklüğüne bağlı olarak, artçı şoklar ana şoktan sonra haftalar, aylar ve hatta yıllar boyunca devam edebilir!

Depremlere ne sebep olur ve nerede meydana gelirler?

Dünyanın dört ana katmanı vardır: iç çekirdek, dış çekirdek, manto ve kabuk. Kabuk ve mantonun üst kısmı gezegenimizin yüzeyinde ince bir deri oluşturur.

Ancak bu deri tek parça değildir – dünyanın yüzeyini kaplayan bir yapboz gibi birçok parçadan oluşur. Sadece bu da değil, bu yapboz parçaları yavaşça hareket etmeye, birbirlerinin yanından kaymaya ve birbirlerine çarpmaya devam ediyor. Bu yapboz parçalarına tektonik levhalar, levhaların kenarlarına da levha sınırları diyoruz. Levha sınırları birçok faydan oluşur ve dünyadaki depremlerin çoğu bu faylar üzerinde meydana gelir. Levhaların kenarları pürüzlü olduğundan, levhanın geri kalanı hareket etmeye devam ederken sıkışırlar. Sonunda, levha yeterince hareket ettiğinde, kenarlar faylardan birine yapışır ve bir deprem olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu