Güncel

Naci Görür hakkında ‘Bizim Celal’den daha iyi’ diyen İlber Ortaylı’dan açıklama

Tarihçi İlber Ortaylı, söylediklerinin yanlış anlaşıldığını belirterek “Celal Şengör, Türkiye’de varlığıyla övündüğüm ulusal kıymet hazinemizin en önemli simalarından biridir” dedi.

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından birçok televizyon kanalında canlı yayında, deprem üzerine tartışmalar yaşandı.

Beklenen Marmara depremi ve buna karşı alınabilecek önlemler dahil, binaların depreme nasıl dayanıklı hale getirilebileceğine dair hatırlatmalar yapıldı.

Tarihçi İlber Ortaylı da geçtiğimiz günlerde akşam tv100’de Candaş Tolga Işık’ın konuğu oldu.

“Bizim Celal’den daha iyi”

Deprem ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ortaylı, programın sonunda canlı yayında olduğunu unutarak yer bilimci Naci Görür için “O bilmişti bu depremi. Biliyor ya herif. Bizim Celal’den daha iyi” demişti.

Naci Görür de Celal Şengör ile kıyaslanmanın kendisini çok onore ettiğini belirterek “Ancak, Celal’in ulusal ve uluslararası şöhret ve konumu bizim hayallerimizi süsleyen bir konudur” ifadeleriyle nezaketini göstermişti.

Sosyal medyada çokça tartışılan konu hakkında İlber Ortalı’dan yazılı bir açıklama geldi. 

“Celal Şengör, Türkiye’de varlığıyla övündüğüm ulusal kıymet hazinemizin en önemli simalarından biridir”

“Geçenlerde yaptığım TV programında sohbet yarıda kesildiği için benim Celal Hoca’yı ilmiyle değerlendirdiğim zannedilmiş” diyen Ortaylı, şu ifadeleri kullandı:

Sohbetin tamamı dinlense konunun son depremlere dair alanım dışından bir yorum olduğu rahatlıkla anlaşılacaktır. Celal Şengör’ün hem Türkiye’de hem de Dünya’da bulunduğu konum tartışılmazdır. Celal Şengör, Türkiye’de varlığıyla övündüğüm ulusal kıymet hazinemizin en önemli simalarından biridir. Tekrar kamuoyuna duyurmak isterim.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu